Aktualności / Informacja dotycząca przydomowych oczyszczalni ścieków

2017-08-31

Informacja dotycząca przydomowych oczyszczalni ścieków




Szanowni Mieszkańcy  Gminy Skawina

Informacja dotyczy  przydomowych oczyszczalni ścieków

              Zwracamy szczególną uwagę, że przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą zapewnić odpowiedni poziom oczyszczenia ścieków zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 18.11.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód  lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. z 2014r., poz. 1800) . Nowe przepisy wprowadzają obowiązek od dnia 01.01.2016 roku nieprzekraczania najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zgodnie z załącznikiem nr 3  dla właściwej RLM aglomeracji (aglomeracja Skawina  o RLM od 15000 do 99999). Ponadto na właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków w aglomeracjach nałożony został obowiązek kontroli skuteczności oczyszczania ścieków (wykonywanie badań oczyszczonych ścieków wprowadzanych do gruntu, ilość badań uzależniona od wielkości aglomeracji).

Jeśli oczyszczalnia ma mniejszą przepustowość niż 5m3/dobę to na terenach aglomeracji musi  

co najmniej tak oczyszczać jak oczyszczalnia do 2000 RLM ( najniższy wskaźnik dla aglomeracji) . Oznacza to, że niektóre technologie, a szczególnie oparte na procesach gnilnych nie mogą już być  na tych obszarach stosowane. Należą do nich głównie:

a)Oczyszczalnie drenażowe

b)  Oczyszczalnie ekologiczne

c) Oczyszczalnie z rozsączem doczyszczającym

Drenaż rozsączający mimo, że jest częścią procesu technologicznego oczyszczalni jest też wprowadzaniem ścieku do ziemi ponieważ pomiędzy ściekiem a ziemią nie ma żadnej bariery.  Również niektóre technologie napowietrzane mogą mieć trudności ze spełnieniem tych warunków, szczególnie tam gdzie producenci zalecają stosowanie preparatów mikrobiologicznych wspomagających proces oczyszczania.

Wybudowane w latach ubiegłych przydomowe oczyszczalnie ścieków (spełniające na dzień zainstalowania ówczesne przepisy oraz posiadające aprobaty techniczne lub deklaracje zgodności), mimo ich eksploatowania przez Państwa zgodnie z zaleceniami producenta mogą nie spełniać nowych rygorystycznych przepisów, a odpowiedzialność za ich funkcjonowanie spoczywa na właścicielu, a nie na producencie urządzenia.

Według nowych przepisów właściciele zobowiązani są też do regularnego kontrolowania skuteczności działania oczyszczalni poprzez zlecanie akredytowanemu laboratorium lub certyfikowanej jednostce badawczej poboru średnich dobowych próbek ścieków. Parametrami wymagającymi badań są : BZT5, ChZTCr, zawiesiny ogólne, azot ogólny i fosfor ogólny. Szczegóły zostały określone w Rozporządzeniu.

[Należy dodać również, że czas przechowywania wyników pomiarów – do ewentualnych kontroli -  wynosi  5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, którego dotyczą.]

Zaangażowanie i czas Państwa, który należy poświęcić na systematyczne kontrole pracy oczyszczalni oraz co równie ważne koszt wykonania jednokrotnego cyklu poboru próby średniej dobowej  i następnie jej analizy laboratoryjnej oscyluje na poziomie kilkuset złotych, a w perspektywie rocznej eksploatacji koszty mogą sięgnąć nawet  kilku tysięcy złotych    i są niewspółmierne, a wręcz niemal dziesięciokrotnie większe od powszechnie stosowanego rozwiązania tj. odprowadzania ścieków  do zbiorczej kanalizacji miejskiej.

               Zachęcamy  Państwa zatem do podłączenia do kanalizacji.

powrót do listy aktualności